Nye ansvarsområder på plads i koncerndirektionen
mandag den 2. marts 2026
- Jeg er glad for, at vi har et dygtigt team af koncerndirektører, der har de erfaringer og det gå-på-mod, der skal til for at lykkes med den opgave, vi har givet os i kast med. Vi har lovet hinanden, at vi skal være nysgerrige – på vores respektive ansvarsområder og på hinanden, siger regionsdirektør Jens Gordon Clausen.
- Nogle af vores områder går naturligt ind over hinanden, så selvom vi hver især har hovedansvaret for nogle områder, kommer vi også til at inspirere hinanden, og kvalificere de forskellige ansvarsområder. Vores arbejde kommer til at blive præget af en stor grad af fælles ansvarstagen. Vi står i en stor og svær proces lige nu, og her er det også vigtigt at bevare både arbejdsglæden og humøret, understreger regionsdirektøren.
- Vi skal selvfølgelig sørge for en sikker drift på hospitalerne. Men vi skal også komme i mål med at folde intentionerne i sundhedsreformen ud. Og – ej at forglemme – vi skal sørge for, at fusionen mellem vores to organisationer lykkes, siger regionsdirektør Jens Gordon Clausen.
Rundet af de samme værdier
På et seminar har direktionen blandt andet arbejdet med de værdier, der skal gennemsyre deres måde at samarbejde på. Her fandt de i fællesskab ud af, at de er fælles om nogle af de samme værdier. Værdier, som de vil bruge i deres ledelse af organisationen, og til at finde ind i det nye fælles tredje.
- Vi er alle rundet af ord som åbenhed, tillid og gensidig ansvarstagen. Vi vil alle være modige og kommunikerende. De ord og begreber skal vi arbejde videre med, så de ikke bare giver mening for os som direktion, men også for resten af organisationen. Mit håb er, at det ikke bare bliver ord, der ligger i en skuffe på direktionsgangen, men også kommer ud og leve og gennemsyre organisationen.
Næste skridt
Det næste skridt i organisationsudviklingen frem mod en organisationsstruktur for den regionale administration er, at et forslag bliver sendt i høring i det forberedende forretningsudvalg lige efter påske. På samme tid får FusionsMED-udvalget det også i høring. Dette forventes at ske lige efter påske i begyndelsen af april.
Herefter følger en proces, hvor det forberedende regionsråd beslutter den endelige organisationsstruktur, som forventes at blive meldt ud i organisationen den 22. april. Herefter skal der udpeges direktører for de forskellige områder i organisationsstrukturen.
I mellemtiden bliver der den 19. marts afholdt et møde for ledere i de regionale administrationer i Region Sjælland og Region Hovedstaden, hvor koncerndirektionen fortæller om processen hen imod en ny organisationsstruktur, og de vil præsentere deres ledelsesgrundlag, og der vil være tid til drøftelser og spørgsmål.

Koncerndirektionen
Koncerndirektionen i Region Østdanmark er:
Jens Gordon Clausen, regionsdirektør i både Region Hovedstaden og Region Østdanmark
Jesper Gyllenborg, koncerndirektør i både Region Sjælland og Region Østdanmark
Martin Magelund Rasmussen, koncerndirektør i både Region Sjælland og Region Østdanmark
Anne Skriver Andersen, koncerndirektør i både Region Hovedstaden og Region Østdanmark
Erik Jylling, koncerndirektør i både Region Hovedstaden og Region Østdanmark