På Sjællands Universitetshospital går 180.000 kroner til at afprøve flergangsvarmemadrasser og flergangsoperationstøj som alternativer til engangsprodukter — 90.000 kroner til hvert projekt.
Fra engangs til flergangs
Midt og Vestsjællands Hospital har fået 170.000 kroner fordelt på syv projekter, der især skal reducere brugen af engangsprodukter:
Fra engangs- til flergangsinstrumenter (51.000 kr.), kommunikationsmaterialer til den lokale grønne aftale (45.000 kr.), Projekt Ikke vask op, der er et lokalt projekt i Hormonlaboratoriet med fokus på at reducere ressourceforbruget omkring service og opvask. (30.000 kr.), fra engangs- til flergangsglas og -kopper (20.000 kr.), flergangsskalaglas (10.000 kr.), flergangssilikonelåg til sugerør (9.000 kr.) og stålkrus som erstatning for plastbægre (5.000 kr.).
Energi og vognpark
Holbæk Sygehus modtager 70.000 kroner til at reducere energiforbruget: 50.000 kroner går til energirenovering af varmecentralen, mens 10.000 kroner går til en positivliste for mere bæredygtige byggematerialer og 10.000 til en energivenlig opvaskemaskine.
Produktion, Logistik og Transport får 80.000 kroner til flådestyring via Fleet Complete — et projekt, der skal give bedre data om regionens køretøjer og understøtte en mere effektiv vognparksstyring og omstillingen til elbiler.
Om Grøn LGA-pulje
Pengene kommer fra Grøn LGA-pulje, der skal gøre det lettere for afdelinger og enheder i Region Sjælland at gennemføre konkrete grønne initiativer tæt på den daglige drift.
Puljen understøtter arbejdet med de lokale grønne aftaler — LGA — og dermed realiseringen af Grøn Fremtid 2035 og Klimahandleplan 2025-2027.
Der er plads til både mindre forbedringer, der hurtigt kan gennemføres, og større pilotprojekter, hvor nye løsninger først skal afprøves og dokumenteres.
Der kom 29 ansøgninger med ønsker om støtte for cirka 1,57 mio. kroner — mere end tre gange så meget, som puljens 500.000 kroner rakte til.
Ansøgningerne er blevet vurderet på deres forventede grønne effekt, muligheden for at forankre projektet i driften, potentialet for udbredelse til andre dele af organisationen samt den læring, projektet kan skabe.
Hvad sker der nu?
Projekterne gennemføres i løbet af 2026 og skal efterfølgende dokumentere deres resultater og erfaringer. Det skal blandt andet vise, om løsningerne kan udbredes til andre afdelinger, hospitaler eller virksomhedsområder i Region Sjælland.