Spørgsmål og svar for vikarer
Ansøgning
Ja, og når du ansættes i Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne, vil der være en formel rekrutteringsproces.
Derfor skal du altid sende os en skriftlig ansøgning via vores rekrutteringsmodul på vores hjemmeside.
Når vi har modtaget din ansøgning, vil du blive inviteret til en ansættelsessamtale.
Der indhentes reference, børneattest og udvidet straffeattest.
Du er altid velkommen til at sende en uopfordret ansøgning via vores ansøgningsformular på vores hjemmeside.
Du kan også finde stillingsopslag på vores jobside for hele Region Sjælland
Vikarkorpset understøtter plejeområdet på de somatiske og psykiatriske afdelinger i Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne.
Sygeplejersker, social-og sundhedsassistenter, pædagoger, sygeplejestuderende, serviceassistenter og social- og sundhedshjælpere er de faggrupper, som Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne på nuværende tidspunkt ansætter som vikarer.
Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne kan pt. ikke tilbyde social- og sundhedsassistentelever ansættelse som vikar.
Nej, hos Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne søger vi alle profiler, der har lyst til at tage vikarvagter. Du kan være fuldtidsvikar, deltidsvikar eller blot tage en vagt, når du har mulighed for det.
Løn
Ja, vikarer er omfattet af gældende overenskomst mellem Danske Regioner og relevant faglig organisation. Som supplement hertil har regionen indgået aftale om honorering og øvrige vilkår.
Hvis du er ansat flere steder i regionen, vil du modtage en lønseddel fra hvert ansættelsessted. Løn fra flere ansættelser lægges ikke sammen på én lønseddel.
Her har vi opstillet et regneeksempel for sygeplejersker:
Trin 4 = timeløn 213,29
Trin 4 (Weekend - dagvagt) = timeløn 213,29 + 47% (100,24) = 313,53
Trin 4 (Weekend - nattevagt) = timeløn 213,29 + 47% = 313,53 + 213,29*37,5%(79,98)= 393,51.
Nej, der skelnes mellem hvilken type vagt du har.
Her har vi opstillet et eksempel for sygeplejersker:
Weekend (lørdag kl. 06.00 til søndag kl. 24.00) udgør særydelser 47%.
Nat (23.00 til 06.00) udgør særydelse 37,5%, som ydes udover weekend særydelsen.
Aften (18.00 til 23.00) udgør særydelse 32%, som ydes udover weekend særydelsen.
Søgnehelligdage honoreres med 100% af timelønnen. Hvis helligdagen falder på en søndag honoreres vagten med søndagstillæg, som er 47% af timelønnen.
Ja, udover ovenstående timelønninger ydes der pensionsbidrag efter de overenskomstmæssige aftaler.
Ved vagt søndag nat (23.00-07.00 mandag morgen) får man:
- 23.00-24.00 timeløn + weekendtillæg og nattillæg
- 00.00-06.00 timeløn + nattillæg
- 06.00-07.00 timeløn.
Arbejdstider
Nej, det gør du ikke. Du vælger altid selv, hvor og hvornår du ønsker at arbejde.
Vi forventer dog, at du har mindst 1 vagt hver 12. måned for at kunne bevare din tilknytning som vikar i Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne.
Når du ansættes i Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne, er der en gensidig forpligtelse om at overholde hviletidsbestemmelserne for at sikre dine arbejdsvilkår og patienternes sikkerhed.
Derudover må du ikke overskride den gennemsnitlige arbejdstid på 48 timer om ugen (i en periode over 4 måneder). Det vil derfor være forskelligt, hvor mange vagter, du har mulighed for at tage afhængig af din eksisterende ansættelsesbrøk.
Du bestemmer selv, om du ønsker dag-, aften- eller nattevagter, og hvilke dage du ønsker at arbejde på.
Vi gør opmærksom på, at såfremt du i perioder holder ferie fra anden ansættelse i regionen, må du ikke i den samme periode påtage dig vagter via Vikarkorps Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne.
Vagter
Du kan tage vikarvagter hos Vikarkorps i alle kliniske afdelinger på alle hospitaler i Midt-, Vest- og Sydsjælland samt Øerne
Somatiske afdelinger er geografisk placeret i Holbæk, Nykøbing Falster, Slagelse, Næstved samt Sjællands Universitetshospital i Køge og Roskilde.
Psykiatriske afdelinger er geografisk placeret i Vordingborg, Roskilde og Slagelse. Der tilbydes dog ikke vikarvagter på Sikringen i psykiatrisk afdeling i Slagelse.
Ja, det er muligt for dig at arbejde som vikar i Vikarkorps flere steder, blot du har kvalificeret erhvervserfaring og gennemført relevante kurser.
Det er muligt at tage dag-, aften- og nattevagter. Vikarkorps skaber altid dialog med den enkelte afdeling, inden en vagt bookes. Dermed sikrer vi det bedst mulige match mellem vikarens kvalifikationer og afdelingens behov.
Du binder dig ikke til et bestemt antal vagter. Du kan ønske, hvor og hvornår du vil arbejde. Dine ønsker administreres via vores elektroniske bookingsystem, som du også får adgang til, når du bliver ansat i Vikarkorps.
Vi forventer dog, at du har mindst 1 vagt hver 12. måned for at kunne bevare din tilknytning som vikar i Vikarkorps.
Ja, du bestemmer selv, hvor og hvornår du ønsker at arbejde, men vi forventer, at du tager de vagter, du booker dig til.
Du kan via dit vikar login indtaste rådighed i din kalender, så vi kan se, hvornår du har mulighed for at hjælpe med vagter.
Kontakt
Adresse
Koncern HR
Løn og Forhandling - Vikarkorps
Alléen 15
4180 Sorø
Ring til os
For administrative spørgsmål, herunder løn, fakturering mm. mandag-fredag fra kl. 9.00-15.00
Skriv til os
Opdateret mandag den 28. sep. 2026