Søg
 

Igangværende ph.d.-projekter

Læs om de akutelle ph.d.-projekter tilknyttet Psykiatrisk Forskningsenhed.

An emperical case study examination on experiences and participation in new combined mental health and diabetes care
An emperical case study examination on experiences and participation in new combined mental health and diabetes carePh.d.-studerende Vicki ZabellSygeplejerskePsykiatrien Vestvics@regionsjaelland.dk
Attachment style changes during music therapy treatment of traumatized refugees
Attachment style changes during music therapy treatment of traumatized refugeesPh.d.-studerende Steen Theis Lund MeyerCand.mag. psykologi og filosofi, GIM musikterapeutPsykiatrien Vestsmey@regionsjaelland.dk
Cognitive functions in borderline and schizotypal personality disorder and relationships to a dimensional model of personality disorders
Cognitive functions in borderline and schizotypal personality disorder and relationships to a dimensional model of personality disordersPh.d.-studerende Lea Steen PetersenPsykologPsykiatrisk Forskningsenhedleasp@regionsjaelland.dk
Gut emotions
Gut emotionsPh.d.-studerende Ragnar Klein OlsenLægePsykiatrien Vestrako@regionsjaelland.dk
Konceptuelle og narrative strukturer hos børn og unge med autisme
Konceptuelle og narrative strukturer hos børn og unge med autismePh.d.-studerende Malene FoldagerPsykologAfdeling for Børne- og Ungdomspsykiatrimalfo@regionsjaelland.dk
Lægers og patienters holdning til clozapinbehandling
Lægers og patienters holdning til clozapinbehandlingPh.d.-studerende Michelle Iris JakobsenLægePsykiatrien Østmiij@regionsjaelland.dk
Living with type 2-diabetes and severe mental illness - experiences of illness management and needs for support
Living with type 2-diabetes and severe mental illness - experiences of illness management and needs for supportPh.d.-studerende Sabrina Trappaud RønneKandidat i folkesundhedsvidenskabPsykiatrien Vestsabrj@regionsjaelland.dk
Neural activity in response to novelty and predictive coding - biomarkers of autism?
Neural activity in response to novelty and predictive coding - biomarkers of autism?Ph.d.-studerende Jonathan LassenLægeAfdeling for Børne- og Ungdomspsykiatrijonl@regionsjaelland.dk
Patienter og terapeuters oplevelser af kognitiv gruppeterapi på tværs af diagnoser
Patienter og terapeuters oplevelser af kognitiv gruppeterapi på tværs af diagnoserPh.d.-studerende Anne Bryde ChristensenCand.psych., MRes.Psych.Psykiatrien Vestanbch@regionsjaelland.dk
Terapeutiske forløb i retspsykiatrien. Et casestudie
Terapeutiske forløb i retspsykiatrien. Et casestudiePh.d.-studerende Kirstine Højgaard DichmannCand.psych.aut.Afdeling for Retspsykiatrikihd@regionsjaelland.dk
Fædres betydning for spædbørns udvikling og trivsel når mor er syg (WARM-projektet)
Fædres betydning for spædbørns udvikling og trivsel når mor er syg (WARM-projektet)Ph.d.-studerende Christopher Trier LindPsykologInstitut for Psykologi, KUchristopher.trier@psy.ku.dk
Tidlig kognitiv og motorisk udvikling hos børn med høj risiko for psykisk sygdom
Tidlig kognitiv og motorisk udvikling hos børn med høj risiko for psykisk sygdomPh.d.-studerende Emilie NaybergCand.psych.Institut for Psykologi, KUemilie.nayberg@psy.ku.dk
TOP-NEED
TOP-NEEDPh.d.-studerende Line LindhardtLægePsykiatrien Øst, Kompetencecenter for Debuterende Psykoselinli@regionsjaelland.dk
Traumatic experiences, dissociation, personality traits and functioning in patients with complex PTSD
Traumatic experiences, dissociation, personality traits and functioning in patients with complex PTSDPh.d.-studerende Lise MøllerPsykologPsykiatrien Vestlisem@regionsjaelland.dk
Udvikling af web-baseret psykoedukativ støtte til pårørende af personer med selvmordsadfærd gennem brugerinddragelse
Udvikling af web-baseret psykoedukativ støtte til pårørende af personer med selvmordsadfærd gennem brugerinddragelsePh.d.-studerende Anette Juel KyndeSygeplejerskeKompetencecenter for Relationer og Deeskaleringakyn@regionsjaelland.dk
Videomediets potentiale som læringsredskab i psykiatrien
Videomediets potentiale som læringsredskab i psykiatrienPh.d.-studerende Cecilie Fog-PetersenEtnologPsykiatrien Vestcemf@regionsjaelland.dk
Oprettet
10.02.14
Opdateret
10.09.20
Link til denne side:
 

 Kontakt

 
Psykiatrien Region Sjælland
​Psykiatrisk Forskningsenhed
Fælledvej 6
Bygning 3, 4. sal
4200 Slagelse
Tlf. 58 53 60 70