Søg
 

Igangværende ph.d.-projekter

Læs om de akutelle ph.d.-projekter tilknyttet Psykiatrisk Forskningsenhed.

Attachment style changes during music therapy treatment of traumatized refugees
Attachment style changes during music therapy treatment of traumatized refugeesPh.d.-studerende Steen Theis Lund MeyerCand.mag. psykologi og filosofi, GIM musikterapeutPsykiatrien Vestsmey@regionsjaelland.dk
Cognitive functions in borderline and schizotypal personality disorder and relationships to a dimensional model of personality disorders
Cognitive functions in borderline and schizotypal personality disorder and relationships to a dimensional model of personality disordersPh.d.-studerende Lea Steen PetersenPsykologPsykiatrisk Forskningsenhedleasp@regionsjaelland.dk
Gut emotions
Gut emotionsPh.d.-studerende Ragnar Klein OlsenLægePsykiatrien Vestrako@regionsjaelland.dk
Integration and evaluation of healthcare technology solutions in the treatments of psychiatric disorders
Integration and evaluation of healthcare technology solutions in the treatments of psychiatric disordersPh.d.-studerende Ali Abbas ShakerLægePsykiatrisk Forskningsenhedashak@regionsjaelland.dk
Konceptuelle og narrative strukturer hos børn og unge med autisme
Konceptuelle og narrative strukturer hos børn og unge med autismePh.d.-studerende Malene FoldagerPsykologAfdeling for Børne- og Ungdomspsykiatrimalfo@regionsjaelland.dk
Lægers og patienters holdning til clozapinbehandling
Lægers og patienters holdning til clozapinbehandlingPh.d.-studerende Michelle Iris JakobsenLægePsykiatrien Østmiij@regionsjaelland.dk
Living with type 2-diabetes and severe mental illness - experiences of illness management and needs for support
Living with type 2-diabetes and severe mental illness - experiences of illness management and needs for supportPh.d.-studerende Sabrina Trappaud RønneKandidat i folkesundhedsvidenskabPsykiatrien Vestsabrj@regionsjaelland.dk
Neural activity in response to novelty and predictive coding - biomarkers of autism?
Neural activity in response to novelty and predictive coding - biomarkers of autism?Ph.d.-studerende Jonathan LassenLægeAfdeling for Børne- og Ungdomspsykiatrijonl@regionsjaelland.dk
Terapeutiske forløb i retspsykiatrien. Et casestudie
Terapeutiske forløb i retspsykiatrien. Et casestudiePh.d.-studerende Kirstine Højgaard DichmannCand.psych.aut.Afdeling for Retspsykiatrikihd@regionsjaelland.dk
TOP-NEED
TOP-NEEDPh.d.-studerende Line LindhardtLægePsykiatrien Øst, Kompetencecenter for Debuterende Psykoselinli@regionsjaelland.dk
Udvikling af web-baseret psykoedukativ støtte til pårørende af personer med selvmordsadfærd gennem brugerinddragelse
Udvikling af web-baseret psykoedukativ støtte til pårørende af personer med selvmordsadfærd gennem brugerinddragelsePh.d.-studerende Anette Juel KyndeSygeplejerskeKompetencecenter for Relationer og Deeskaleringakyn@regionsjaelland.dk
Youth recovery and identity construction through meaningful activities in first psychosis
Youth recovery and identity construction through meaningful activities in first psychosisPh.d.-studerende Ida Marie Skou StormSygeplejerskeKompetencecenter for Debuterende Psykose, Psykiatrien Østidams@regionsjaelland.dk
Phenomenologically informed PsychoTherapy for patients with Schizotypal Personality Disorder (PPT-SPD)
Phenomenologically informed PsychoTherapy for patients with Schizotypal Personality Disorder (PPT-SPD)Ph.d.-studerende Kåre Donskov NielsenLægePsykiatrien Sydkdon@regionsjaelland.dk
Development of an Intervention for Persistent Not On Track (DIPNOT)
Development of an Intervention for Persistent Not On Track (DIPNOT)Ph.d.-studerende Jasmin Rejaye GryestenPsykologPsykiatrien Vestjgry@regionsjaelland.dk
Effect of Semaglutide versus placebo on psychotic symptoms and quality of life
Effect of Semaglutide versus placebo on psychotic symptoms and quality of lifePh.d.-studerende Nicolai Gundtoft UhrenholtLægePsykiatrien Vestnigu@regionsjaelland.dk
An emperical case study examination on experiences and participation in new combined mental health and diabetes care
An emperical case study examination on experiences and participation in new combined mental health and diabetes carePh.d.-studerende Vicki ZabellSygeplejerskePsykiatrien Vestvics@regionsjaelland.dk
Social phobia and evasiveness
Social phobia and evasivenessPh.d.-studerende Oliver Rumle HovmandLægePsykiatrien Sydohov@regionsjaelland.dk
Oprettet
10.02.14
Opdateret
21.09.21
Link til denne side:
 

 Kontakt

 
Psykiatrien Region Sjælland
​Psykiatrisk Forskningsenhed
Fælledvej 6
Bygning 3, 4. sal
4200 Slagelse
Tlf. 58 53 60 70