Søg
 

Ofte stillede spørgsmål

Find svar på ofte stillede spørgsmål.

  1. ​Hvordan finder jeg vej til afdelingen? Se kort (indgang 66)
  2. Transport/befordringsgodtgørelse? Regler vedr. transport
  3. Hjælpemidler og behandlingsredskaber - hvor henter/bringer jeg disse? Hjælpemidler
  4. Skal jeg have træningstøj med?
    Det er godt at have praktisk tøj på til træning, så du kan bevæge dig, men det er ikke et krav.
  5. Hvordan bliver jeg henvist til afdelingen?
    Praktiserende læger kan ikke henvise til genoptræning efter Sundhedslovens §140, idet der skal foreligge en genoptræningsplan, som kun sygehusets personale, jf. Sundhedsloven, kan udarbejde.
    Praktiserende læger kan henvise til kommunen til genoptræning mhp. genoptræning i henhold til serviceloven.
    Fysio- og Ergoterapeutisk Afd. kan derfor ikke modtage henvisninger fra praktiserende læger, men kun gennem et sengeafsnit eller et ambulatorien på et sygehus.
    Næsten al genoptræning sker i din hjemkommune.
    I særlige tilfælde kan sygehuslægen henvise dig til behandling- og genoptræning i Fysio- og Ergoterapeutisk Afdeling, hvis du har behov for, at genoptræning skal foregå på sygehuset.
  6. Hvad er en genoptræningsplan? Genoptræning

Fik du svar på dit spørgsmål?


Oprettet
24.06.20
Opdateret
30.06.20
Link til denne side:
Andre sider under Fysio- og Ergoterapeutisk Afdeling
 

 Visitkortvælger