
Niels Reichstein Larsen, sygehusdirektør, Næstved Sygehus
Den brede vifte
Fra udskiftning af hofter og knæ til mange former for kræftbehandling.
Næstved Sygehus har en meget bred vifte af behandlingstilbud i dag, og sådan vil det også være, når vi kigger nogle år frem. Selv om viften ændrer karakter, og visse former for behandling kommer til at foregå på Sjællands Universitetshospital i Køge.
Den primære målgruppe for Næstved Sygehus ændrer sig ikke. Vores ambition er at være sygehuset for de mange borgere/patienter i nær- og lokalområdet. Sådan er det i dag, og sådan bliver det også, når Region Sjællands sygehusplan er fuldt implementeret. Næstved Sygehus vil fortsat være det sted, hvor ambulante patienter fra lokalområdet henvender sig, og på listen over sygehusets tilbud vil der for eksempel stå kroniske sygdomme og sammedagskirurgi samt mange former for genoptræning.
Regionens præhospitale center får hovedsæde på Næstved Sygehus, og med 70 sengepladser, garantiklinik og skadeklinik vil sygehuset stadig være i centrum som hele egnens specialsygehus.
Læs mere om Næstved Sygehus (pdf)