Data og udviklingsstøtte undersøger om din opfindelse kan patenteres. Læs her mere om hvilke kriterier, der skal være opfyldt.
Udfyld anmeldelsesskemaet
Udfyld anmeldelsesskemaets punkter bedst muligt og vedhæft gerne uddybende materiale, som er med til at underbygge opfindelsen. På den måde giver du os optimal mulighed for at vurdere opfindelsens kommercielle potentiale. Husk at enheden har tavshedspligt, så du kan trygt dele alle relevante oplysninger.
Samtlige opfindere og jeres afdelingsledelse skal underskrive skemaet, før det kan godkendes som en anmeldelse.
Hent anmeldelsesskemaet som Word-dokument her.
Sådan sender du skemaet
Du er meget velkommen til at scanne det udfyldte og underskrevne anmeldelsesskema og sende det elektronisk til os på: reg.forsk@regionsjaelland.dk
Af juridiske årsager skal originalen dog sendes med post til:
Data og udviklingsstøtte
Region Sjælland
Alleen 15
4180 Sorø
Offentliggørelse
Af patentmæssige årsager må du ikke offentliggøre opfindelsen, før Data og Udviklingsstøtte har vurderet og taget stilling til, om regionen overtager rettighederne til opfindelsen. Alle involverede parter har tavshedspligt indtil det tidspunkt. Som opfinder underskriver du desuden en hemmeligholdelseserklæring, når du udfylder anmeldelsesskemaet. Først når vi har indgivet ansøgning om patent, må du offentliggøre opfindelsen. Det er derfor en god ide at orientere os i god tid, hvis du ønsker at offentliggøre din opfindelse.
Har du spørgsmål?
Hvis du er i tvivl om processen, er du naturligvis altid velkommen til at kontakte os.