Søg
 

Kandidater: Hvem stiller op til Regionalvalg 2021?

Oversigt over kandidatlister og kandidater ved regionsrådsvalget 2021 i Region Sjælland.

Herunder præsenteres udelukkende de opstillede lister og kandidater. Ønsker du informationer om kandidaterne, henviser vi til partiernes og kandidaternes egne hjemmesider.

Der er indgået følgende valgforbund:

A. Socialdemokratiet + H. Din Stemme + N. Guldborgsundlisten

F. SF - Socialistisk Folkeparti + G. Veganerpartiet + Ø. Enhedslisten De Rød-Grønne + Å. Alternativet

B. Radikale Venstre + I. Liberal Alliance + K. Kristendemokraterne +
L. Lokallisten Lolland

C. Det Konservative Folkeparti + D. Nye Borgerlige + O. Dansk Folkeparti + V. Venstre, Danmarks Liberale Parti​

Oversigt over kandidatlister og kandidater ved regionalvalget 2021 i Region Sjælland

A. Socialdemokratiet

Heino Knudsen, Lolland
Jorun Bech, Roskilde
Jan Hendeliowitz, Køge
Susanne Lundvald, Næstved
Kirsten Rask, Kalundborg
Anne Christiansen Thilemann, Slagelse
Dennis A. Jørgensen, Solrød
Trine Birk Andersen, Holbæk
John Fobian-Madsen, Ringsted
John Hansen, Guldborgsund
Kathrine Monsrud Ekelund, Faxe
Camilla Aff Bredegaard, Vordingborg
Vivi Henningsen, Holeby
René Vejby Kierch, Roskilde
Michael Svane, Lejre
Mohamed Belhaiba, Næstved
Felex Pedersen, Odsherred
Stina Højgaard, Greve
Dan Kiving, Sorø
Søren Palshøj, Guldborgsund
Jens Gredal, Møn
Majbritt Brander, Odsherred
Klaus Nielsen, Holbæk
Anne Planck, Næstved
Helle Lethmar, Køge
Kenneth Nielsen, Korsør

 

B. Radikale Venstre

Anne Møller Ronex, Holbæk
Marianne Fritzen, Odsherred
Jeppe Fransson, Roskilde
Line Reinhardt, Guldborgsund
Patricia Rabjerg, Stege
Rachid Bouziyane, Greve
Claus Brandt Kristensen, Søllested
Kristian Stokholm, Lolland
Jan Woollhead, Sorø
Michael Augustine, Kalundborg
Kenni Lars Rasmussen, Faxe
Thomas Bisgaard, Lejre
Troels Brandt, Skælskør
Bjarne Hendrichsen, Stevns
Søren Gommesen, Køge
Trine Termann, Nykøbing F.
Klaus Eusebius Jakobsen, Næstved

 

C. Det Konservative Folkeparti

Christian Wedell-Neergaard, Køge
Helle Laursen Petersen, Kalundborg
Egon Bo, Slagelse
Helge Adam Møller, Næstved
Birgitte Schytte, Lejre
Allan Tirsgaard, Faxe
Tina-Mia Eriksen, Ringsted
Claus Dyremose, Greve
Jane Lerke, Roskilde
Ellen Knudsen, Stevns
Ane-Jette Jacobsen, Holbæk
Mogens Schwensen, Sorø
Anne Hopkins, Lolland
Thomas Christophersen, Holbæk
John Mogensen, Solrød
Lene Hansen, Guldborgsund
Jesper Adler, Vordingborg
Lars Lindskov, Roskilde
Flemming Christensen, Køge
Lasse Kløcker, Slagelse
Claus Neergaard, Næstved
Jørgen Petersen, Køge
Mikkel Grøndahl, Roskilde
Peter Horsted Hansen, Odsherred

 

D. Nye Borgerlige

Githa Nelander, Næstved
Thomas Vesth, Slagelse
Linda Basse, Solrød Strand
Claus Bedemann, Ringsted
Susanne Borggaard, Stenlille
Maria Liv Holck, Odsherred
Thorsten Larsen-Seul, Holbæk
Kasper Schneider, Næstved
Christian Vestergaard, Roskilde
Tina Richardt, Næstved
Anne Raft, Lolland
Josh Bjørkman, Slagelse

 

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Tina Boel, Roskilde
Mette Vallentin, Guldborgsund
Mogens Stig Møller, Odsherred
Michael Graakjær, Stevns
Jette Leth Buhl, Næstved
Linda Heegaard, Greve
Lars Christiansen, Lolland
Eva Levinsen, Kalundborg
Charlotte Poulsen, Faxe
Marie Lenstrup, Vordingborg
Mona Pedersen, Faxe
Leif Scharling, Slagelse
Sonny Bjørnlund Nielsen, Holbæk
Joan Kragh, Guldborgsund
Maja Roesen, Køge

 

G. Veganerpartiet

Jonas Dalmose
Michael Monberg
Liselotte Katarina Rotfeld
Katrine Ida Olsson  

H. Din Stemme

Marie-Louise Brehm Nielsen
Henning Alfred Rasmussen
Anette Knoblauch
Birgit Møgelmose
Peter Friis  

I. Liberal Alliance

Villum Christensen, Slagelse
Marcus Techow Danielsson, Slagelse
Knud Damgaard, Roskilde
Flemming Sørensen, Holbæk
Christian Arendorf, Roskilde
John Axelsen, Næstved
Ann-Louise Petersen, Holbæk
Carsten Pedersen, Køge
Frederik Damgaard, Greve
Robert Hansen, Næstved
Nicolai Sandager, Sorø
Regine Hovmøller, Solrød Strand
Jonas Nielsen, Slagelse
Henrik Thomsen, Ringsted
Lars Barthold Hansen, Stevns
Morten Haupt-Hansen, Haslev
Anders H. Møller, Lejre
Lasse Jensen, Kalundborg

 

K. Kristendemokraterne

Finn Andersen, Ringsted
Eva Guldfred, Greve
Emil Lavsen, Korsør
Henning Østergaard-Christensen, Guldborgsund
Søren Gaarde, Køge
Per Kristensen, Jyllinge
Jens P. Hansen, Greve
Lisbeth Rask Nielsen, Nykøbing F.
Tage Sørensen, Sorø

 

L. Lokallisten Lolland

Jørgen Andersen
Tomoko K. Nielsen
Leo Christensen
Niels Nielsen
Linda Sommer
Karsten Vie  

N. Guldborgsundlisten

Jørn-Erik Rasmussen, Nykøbing F.
Michael Birklund Simonsen, Nykøbing F.
Khalid Elmi, Nykøbing F.

 

O. Dansk Folkeparti

Jan Herskov, Roskilde
Nichlas Nymann, Store Heddinge
Kim Malmberg Hansen, Holbæk
Julie Jacobsen, Odsherred
Marie Hansen, Vordingborg
Peter Jacobsen, Kalundborg
Ellen Thomsen, Stenlille
Lars Folmann, Faxe
Nickolai Hamann, Næstved
Gitte Simoni, Roskilde
Søren Lund Hansen, Slagelse
Lizette Lilleskov Laugesen, Næstved
Chris Veber, Guldborgsund
Birgit Holse, Guldborgsund
John Bo Hansen, Guldborgsund
Anastasia Dahl, Slagelse
John Vind, Kalundborg
Auli Romanow, Jyderup

 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Jacob Jensen, Tølløse
Ole Geert Olsen, Kalundborg
Kirsten Devantier, Næstved
Anders Koefoed, Slagelse
Camilla Hove Lund, Holbæk
Annelise Hansen, Odsherred
Flemming Damgaard Larsen, Lejre
Dorthe Adelsbech, Faxe
Jens Ravn, Møn
Jacob Panton, Stevns
Doris Irene Stenver, Køge
Benny Damgaard, Lolland
Evan Lynnerup, Roskilde
John Eli Andersson, Solrød
Lone Mortensen, Greve
Claus Bakke, Guldborgsund
Babette Bjørklund, Vordingborg
Rolf Clausen, Sorø
Timo Jensen, Ringsted
Süleyman Yücel, Næstved
Sinnet Bødewadt, Slagelse
Bent Jørgensen, Roskilde
Mogens Jensen, Holbæk
Andreas Hastrup, Kalundborg
Ditte Rust, Guldborgsund
Bodil Sø, Køge
Simon Østergaard, Greve
Lise Thorsen, Borre
Ketty Hansen, Odsherred
Peter Larsen, Lilleø
Lotte Greve, Lejre
Sune Harild, Ringsted
Lucas Ellegaard, Odsherred
Jens Hansen, Korsør
Jørn Christensen, Holbæk
John Brill Engkebølle, Guldborgsund
Ali Ünsal, Køge
Finn Kjær, Odsherred
Mathilde Heinze, Solrød
Stig Overkær, Slagelse

 

Æ. Frihedslisten

Mai Ntova, Dianalund
Kent Nielsen, Ringsted
Bente Jilsø, Høng
Marianne Hede, St. Merløse
Lisa Sofia Larsson, Højby
Hasse Jensen, Kalundborg
Dorte E. Jensen, Korsør

 

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne


1. Bruno Jerup, Næstved
2. Carli Hækkerup, Ringsted
3. Niels Møller, Omø
4. Birgit Jensen Hamming, St. Merløse
5. Hanne Holse Christensen, Næstved
6. Susanne Pahlmann, Greve
7. Jørgen Randløv Madsen, Kalundborg
8. Gert Porse, Roskilde
9. Regine Andreasen, Høng
10. Christian Tastrup, Særslev
11. Heidi van den Heijkant Christiansen, Hårlev
12. Thomas Spange Olsen, Karise
13. Maher El Youssef, Nykøbing F.
14. Mona Musse, Ringsted
15. Cecilie Langvad Oddershede, Greve
16. Johannes Jacobsen, Køge
17. Helle Thorsen, Solrød
18. Birthe Lauridsen, Nakskov
19. Amalie Petersen, Sidinge
20. Patrick Wymer, Ejby
21. Lucia Carriere, Roskilde
22. Tage Vestergaard, Vordingborg
23. Helene Gerup, Omø
24. Mette Gerdøe, Nyråd
25. Karen Thestrup Clausen, Holbæk
26. Niels Erik Danielsen, Høng
27. Susanne S. Tariq, Næstved
28. Frederik Lerche-Thomsen, Nykøbing F.
29. Jørgen S. Søndergaard, Hvalsø
30. Jonas Paludan, Roskilde
31. Ditte Kroman, Roskilde
32. Morten Pihl, Stege
33. Anna Bondo Nielsen, Roskilde
34. Kristof Lubowiecki, Holeby
35. Sejer Folke, Hellested
36. Bente Lerche-Thomsen, Sundby
37. Jan Jakobsen, Ringsted
38. Thomas Clausen, Boeslunde
39. Margrethe Pedersen, Køge
40. Henrik Kjær, Ringsted
41. Lone Stæhr, Haslev
42. Niels Rolskov, Herfølge
43. Mie Abildgaard Jensen, Herfølge
44. Rolf Dupont, Lejre
45. Jeppe Lynge Ravn, Vig

 

Å. Alternativet

Line Gessø

 

Fik du svar på dit spørgsmål?


Oprettet
04.10.21
Opdateret
04.10.21
Link til denne side:
 

 Kontakt

 
Valgsekretariat
Har du spørgsmål til regionsrådsvalget 2021, er du velkommen til at kontakte regionens valgsekretariat på mail:
Telefonisk kontakt
Du kan ringe til følgende medarbejder i sekretariatet.
 
Chefjurist Karen Vibeke Andersen på telefon: 93 56 68 05

 

Brevpost kan sendes til

Regionshuset
Ledelsessekretariatet
Alléen 15
4180 Sorø